بالکن, نگهداری

چگونگی نگهداری از چمن مصنوعی بالکن و تراس در آب و هوای مختلف

تمیز کردن و نگهداری چمن مصنوعی در فصول مختلف

ساعتی استراحت در فضایی دنج و سر سبز، خستگی کار روزانه را از بین می برد. در بسیاری از خانه ها، تراس و بالکن چنین محیطی را فراهم می کنند. خیلی ساده کف تراس را با خرید چمن مصنوعی بپوشانید و چند گلدان طبیعی را هم چاشنی کار کنید. حتی شاید امکان استفاده از یک میز و صندلی کوچک هم باشد. در این صورت یک بهشت کوچک را در خانه دارید به شرطی که روی نگهداری از چمن مصنوعی تراس کمی حساس باشید.

به طور کلی این چمن ها برای فضای بیرونی ساخته شده اند و نیاز به نگهداری خاصی ندارند. اما با رعایت برخی نکات ساده، امکان بهره برداری بیشتر از فضا و افزایش طول عمر کفپوش سبز تراس وجود دارد. در ادامه راه های نگهداری از چمن مصنوعی تراس معرفی شده است.

چمن مصنوعی بالکن

طریقه نگهداری از چمن مصنوعی تراس

چمن مصنوعی بالکن و تراس بخشی از نمای شهری است. بنابراین تنها خودتان از زیبایی و سرسبزی فضا استفاده نمی کنید. حتی رهگذران نیز از دیدن این همه زیبایی و طراوت و سبزی، حس خوبی خواهند داشت.

با نگهداری از چمن مصنوعی تراس و بالکن در گرما و سرما متفاوت است. ساده ترین راه این است که همیشه سطح چمن را تمیز نگهدارید و با توجه به تغییرات دمایی، برخی مراقبت های ساده را انجام دهید.

نگهداری از چمن مصنوعی تراس در تابستان

نگران گرمای هوا نباشید حتی روزهای داغ تابستان نمی تواند به الیاف چمن مصنوعی تراس و بالکن آسیب بزند. کفپوش سبز چمنی از مواد پلیمری تولید شده و شبیه به پلاستیک است. تابش مستقیم نور خورشید موجب تغییر رنگ و یا تخریب سطح چمن مصنوعی تراس نمی شود.

برای نگهداری از چمن مصنوعی تراس در هوای گرم کار خاصی انجام ندهید. تنها کافی است همیشه چمن ها را تمیز نگهدارید تا آلودگی ایجاد نشود. با شلنگ آب، گرد و خاک چمن مصنوعی را بشویید. اگر گربه یاپرندگان به تراس رفت و آمد دارند، مراقب فضولات حیوانات باشید.

به محض دیدن فضولات، آن را تمیز کنید و محل را با شوینده معمولی بشویید تا لک نشود. برای از بین بردن آلودگی و بوی بد چمن مصنوعی هم می توانید از مخلوط مساوی آب و سرکه سفید استفاده کنید.

نگهداری از چمن مصنوعی تراس در زمستان

در این مورد نگرانی های زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد تصور می کنند سرمای زمستان، عمر چمن مصنوعی را کم می کند. در واقع این موضوع صحیح نیست. در اغلب زمین های بازی کودکان، زمین های ورزشی و حتی فضای سبز شهری از محصولات چمن مصنوعی استفاده می شود.

چمن مصنوعی حتی در زیر بارش برف سنگین نیز کاملا سالم و بدون نقص باقی می ماند. سرمای هوا هم موجب آسیب به سطح چمن مصنوعی نمی شود. تنها نکته مهم در مورد یخ زدن تیغه های چمن در سرمای شدید است.

وقتی سرمای زمستان از راه می رسد و بارش برف و باران شروع می شود، امکان یخ زدن تیغه های چمن مصنوعی وجود دارد. برای نگهداری از چمن مصنوعی در زمستان کار زیادی ندارید حتی نیاز به برداشتن برف ها هم نیست. اما توصیه می شود از راه رفتن روی چمن مصنوعی یخ زده خودداری کنید. امکان شکستن تیغه های یخ زده در زیر فشار کفش ها هست.

نگهداری از چمن مصنوعی تراس در بهار

چمن مصنوعی بهترین پوشش برای کف تراس و بالکن است. اما همیشه می توانید گلدان های کوچک گل را نیز در این فضا، پرورش دهید. نگهداری از گیاهان باغچه ای در گلدان های تراس، یک تفریح دوست داشتنی است.  با دیدن شاخه و برگ های تازه روییده، حس و حالتان نیز نو می شود.

اما مشکل اینجاست که رشد گیاهان می تواند به چمن مصنوعی آسیب بزند. مراقب باشید شاخه های بلند رونده به زیر سطح چمن مصنوعی نفوذ نکند. برگ ها یا دانه های گیاهان را نیز سریع جمع کنید. برگ های پوسیده مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک هستند.

نگهداری از چمن مصنوعی تراس در پاییز

وقتی باد و باران پاییزی از راه می رسد، شاید کمتر به تراس توجه کنید. البته هنوز هم این مکان جای دنجی است و باید به همان وسواس قبلی از چمن مصنوعی تراس، مراقبت کنید. خبر خوب اینکه بارش باران باعث پوسیدگی و فساد در چمن مصنوعی نمی شود.

این محصول در مقابل آب و رطوبت بسیار مقاوم است و دچار پوسیدگی و فرسودگی نمی شود. تنها نکته مهم این است که برگ های ریخته شده گیاهان را جمع آوری کنید و تراس را تمیز نگه دارید.همین طور که درختان سر کوچه خزان می کنند، گلدان های کوچک تراس هم برگ های زرد و نارنجی را به روی چمن های تراس می ریزند.

محصولات ویژه چمن مصنوعی بالکن

نکات مهم در نگهداری از چمن مصنوعی تراس و بالکن

برگ های خشک شده و پوسیده را جمع کنید

فضولات حیوانات را تمیز کرده و محل را با سرکه شستشو دهید

گرد و خاک را با آب تمیز کنید

با خیال راحت از فضای دنج تراس تان لذت ببرید این چمن ها طول عمر زیادی دارند و به این سادگی ها آسیب نمی بینند.

نگهداری از چمن مصنوعی فوتسال

چمن مصنوعی یکی از زیباترین طراحی ها برای چمن مصنوعی فوتسال، زمین بازی کودکان، روف گاردن ها، زیباسازی حیاط مجتمع های مسکونی و کفپوش ویلاهای مدرن امروزی است. چمن مصنوعی نیاز به آبیاری منظم، کوددهی، سم پاشی و مراقبت های معمول گیاهان طبیعی را ندارد. هر چند چمن مصنوعی یک گیاه زنده محسوب نمی شود ولی نیازمند نگهداری و مراقبت های ویژه ای است. مراقبت و نگهداری از چمن مصنوعی منجر به افزایش طول عمر چمن مصنوعی، سلامت، زیبایی و حفظ شرایط مطلوب آن می شود.

در فضاهای بزرگ تر نظیر زمین فوتبال و فضای سبز شهری، نگهداری از چمن مصنوعی ضروری است زیرا میزان تردد روی این زمین ها بیش از محوطه های آپارتمانی است. هر چقدر رفت و آمد بیشتری بر روی سطح چمن مصنوعی انجام شود، میزان فشار و کوبیدگی الیاف و تیغه ها نیز بیشتر می شود. از طرفی همیشه کفپوش های مکان های عمومی بیش از حیاط خانه و فضاهای خصوصی، در معرض آلودگی هستند.

طریقه نگهداری از چمن مصنوعی

یک چمن کثیف و آلوده، زیبایی خاصی ندارد و مناسب بازی کودکان نیست. لذا باید نظافت چمن مصنوعی را در اولویت رسیدگی قرار دهید. بهتر است به طور مرتب و روزانه روی چمن هایی که در فضای باز اجرا شده اند را جارو بزنید. استفاده از جارو برقی در زیرسازی های غیر شنی ارحجیت دارد. شاخ و برگ های اضافی و دیگر زباله ها می توانند منظره زشتی را در یک فضای چمن شده به وجود آورند. علاوه بر آن، برگ های پوسیده فضای خوبی برای رشد باکتری ها و کپک هستند.

برس خوردن هفتگی چمن مصنوعی یکی از کارهایی است که با توجه به میزان استفاده از زمین چمن انجام می شود. برس خوردن تاثیر زیادی در یکنواختی سطح چمن دارد و موجب هم سطح شدن مواد پر کننده و حالت بهتر چمن مصنوعی می شود. برس خوردن از خم شدن و خوابیدن فلت های چمن پیشگیری کرده و اثرات ناشی از جای پا را از بین می برد.

برس برای نگهداری از چمن مصنوعی

با توجه به برس های موجود در بازار می توانید یک برس مناسب را انتخاب کرده و سطح چمن مصنوعی را در جهات مختلف برس بزنید. البته برس های چرخشی که در انتهای ماشین برس زن نصب می شوند، کارایی بهتری دارند. سری چرخشی این برس ها موجب پخش شدن فیلرها و صاف نگه داشتن فلت های چمن مصنوعی می شود. استفاده از ماشین برس زن کمی نیازمند کمی دقت است. مراقب ترمزهای ناگهانی روی چمن باشید.

نحوه شستشوی چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از الیاف مصنوعی پلاستیکی تهیه می شود. بنابراین آب و رطوبت نمی تواند به ساختار چمن، آسیب بزند. برای نگهداری از چمن مصنوعی کافی است آلودگی های روی سطوح را بلافاصله تمیز کنید. با توجه به اینکه این محصول در فضای بیرون از ساختمان نصب می شود در معرض انواع آلودگی ها است. از گرد و غبار هوا گرفته تا فضولات و مدفوع حیوانات می تواند برایتان مشکل ایجاد کند.

برای نظافت و نگهداری از چمن مصنوعی حیاط خانه از شلنگ آب استفاده کنید. با فشار آب می توانید گرد و خاک را به خوبی تمیز کنید. به این ترتیب سوراخ های لایه زیرین هم، کامل باز می شود و آب حاصل از بارندگی ها روی زمین باقی نمی ماند.

در صورتی که سگ و گربه روی چمن مصنویع حیاط، مدفوع کرده باشد ابتدا کثیفی را پاک کنید. سپس برای از بین بردن محل لکه و یا بوی بود چمن مصنوعی لازم است تا سطح چمن مصنوعی را با مواد شوینده، تمیز کنید. در صورت بی توجهی به این موضوع، در آینده پاک کردن این لکه ها سخت تر است. در ضمن باقیماندن فضولات یا برگ های پوسیده روی سطح چمن مصنوعی، فضا را برای رشد انواع باکتری، قارچ و کپک بیماری زا فراهم می کند. به این ترتیب مشکلات جدی برای سلامتی و بهداشت نیز به وجود می آید.

نکات مهم در نگهداری از چمن مصنوعی

به طور جدی از ریختن مواد شیمیایی روی چمن مصنوعی خودداری کنید. نفت، بنزین، الکل ، روغن ها و دیگر مواد شیمیایی، موجب آسیب جدی به چمن مصنوعی می شود.

یکی از راه های نگهداری از چمن مصنوعی و استفاده مطلوب از آن، استفاده از کفش مخصوص با زیره و عاج غیر فلزی است. کفش های میخ دار فلزی، در سایش سریع تر چمن نقش دارند. به طور کلی استفاده از هر وسیله فلزی و یا نوک تیز روی چمن مصنوعی منجر به آسیب به فلت ها می شود. میخ، چاقو، تیغ موکت بری و لوازم برنده را بر روی چمن مصنوعی به کار نبرید.

نگهداری از چمن مصنوعی کار ساده ای است ولی این کفپوش را باید از مواد محترقه و آتش زا دور نگه داشت! استفاده از اتصالات برق، سیم های سیار، انواع ترقه و فشفشه بر روی چمن مصنوعی خطرات جدی به همراه دارد.

نگهداری از چمن مصنوعی در شرایط آب و هوایی مختلف کار ساده ای است. چمن مصنوعی نسبت به شرایط جوی و بارش برف مقاومت خوبی دارد. به هنگام بارش برف، با استفاده از پاروی چوبی می توان سطح چمن را تمیز کرد. استفاده از نمک و ضد یخ برای آب شدن برف ها در روی چمن مصنوعی توصیه نمی شود.

محبوبترین چمن مصنوعی های بالکن

نگهداری از چمن مصنوعی زمین فوتبال

در زمین فوتبال علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و نظافتی لازم است تا در مورد تعمیرات چمن مصنوعی نیز اقدامات ضروری انجام شود. این چمن ها در معرض کوبیدگی و فشار بیشتری قرار دارند. به خصوص در برخی نقاط مثل جلوی دروازه ها همیشه سطح چمن، زودتر فرسوده می شود. برای نگهداری از چمن مصنوعی زمین فوتبال باید به طور مرتب سطوح مورد بازدید قرار گیرد و در صورت نیاز برخی مناطق ترمیم شود.

چمن مصنوعی قابل تعمیر و تعویض است. در صورتی که بخش کوچکی آسیب دیده باشد، می توان تنها همان رول چمن مصنوعی را تعویض کرد. طول عمر این کفپوش ها در زمین فوتبال حداقل ۱۰ سال است. با نگهداری صحیح و اصولی چمن مصنوعی می توان این زمان را تا چند سال دیگر نیز افرزایش داد.

برگ­ها و شاخه­ ها را از چمن جدا کنید

برگ روی چمن شما به هیچ وجه به چمن مصنوعی شما آسیب نمی­رساند. تنها مسئله ممکن این است که جمع شدن برگ ­ها باعث جلوگیری از تخلیه آب خواهد شد. اگر برگ­ ها و شاخه­ ها را روی چمن مصنوعی خود بگذارید، ممکن است آن دانه­ ها جوانه بزنند. خوشبختانه علف­ های هرز به راحتی از بین می­روند.

بنابراین بذرهای جوانه زده نیز مسئله چندان مهمی نیستند. اما وقتی چمن شما تمیز باشد، از جوانه زدن بذر جلوگیری خواهید کرد. چگونه برگ ها و شاخه ها را حذف کنیم؟ به سادگی، از یک برس سفت، چنگک یا دمنده برگ استفاده کنید. حتی می­توانید چمن مصنوعی را با جاروبرقی تمیز کنید. البته اگر هیچ ماده شن و ماسه­ای روی چمن شما ننشسته باشد.

2 نظر برای “چگونگی نگهداری از چمن مصنوعی بالکن و تراس در آب و هوای مختلف

 1. امین حسینی گفت:

  بسیار عالی بود ، ممنون به خاطر پست مناسب و بی نقص شما

  1. مدیریت سایت گفت:

   با سلام و درود خدمات شما
   از دیدگاه خوب شما کمال تشکر را داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *